Светска недеља дојења обележава се од 1-7 августа 2014, године, а у Републици Србији од 29. септембра – 5 октобра 2014. године.
Светска недеља дојења се сваке године обележава од 1. до 7. августа у више од 150 земаља света. Светска алијанса за подршку дојењу (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) иницирала је покретање ове кампање како би се интензивирале активности на заштити, промоцији и подршци дојењу, а сваке године акценат је на различитим темама од значаја за дојење.
У нашој земљи, као и у многим другим земљама, за датум обележавања Светске недеље дојења изабрана је 40. недеља у години, зато што трудноћа траје четрдесет недеља. Ове године по двадесети пут Светска недеља дојења на националном и локалном нивоу у Републици Србији обележиће се од 29. септембра до 5. октобра.
Тема овогодишње кампање изабрана је у складу са Миленијумским циљевима развоја „Дојење – победнички поен за живот” са циљем да скрене пажњу јавности на значај пружања подршке мајкама да обезбеде детету исхрану дојењем, што у кризним и ванредним ситуацијама може спасити живот детета, а често и мајке. Кампања је и прилика да се укаже на предност искључивог дојења у првих шест месеци живота одојчета као и на значај наставка дојења уз допунску исхрану до краја друге године старости детета.
Циљеви Светске недеље дојења 2014. године:
- Информисање о Миленијумским циљевима који су усмерени на важност дојења за новорођенчад и одојчад и правилну исхрану мале деце.
- Приказивање напретка који је постигнут до сада и кључних недостатака у побољшању стопе дојења.
- Скретање пажње на важност повећања активности усмерених на заштиту, промоцију и подршку дојењу као кључне интервенције у оквиру Миленијумских циљева развоја до 2015. године
- Подстицање интересовања међу младим људима оба пола да увиде значај дојења у савременом свету.
Предлог активности за Светску недељу дојења 2014. године:
- Активно учествовати у професионалним и друштвеним акцијама подршке за увођење иницијативе „Болнице пријатељи беба” у сваку здравствену установу.
- Залагати се за законе који садрже одредбе Међународног кодекса маркетинга замена за мајчино млеко и релевантних резолуција Светске здравствене организације.
- Пратити и оценити поштовање/кршење Кодекса путем мониторинга у здравственим установама, апотекама, супермаркетима, часописима и другим штампаним медијима, веб страницама, ТВ и радио станицама – здравствени радници, потрошачи и групе за људска права, групе за подршку дојењу.
- Организовати конкурсе и изложбе дечјих литерарних и ликовних радова „Дојење – победнички поен за живот”.
- Презентовати информативни и едукативни материјал на јавним манифестацијама, стручним скуповима, путем медија.
- Укључити у програме едукације здравствених радника и информације о дојењу и иницијативи „Болнице пријатељи беба” – укључујући теме о значају дојења, кодексу маркетинга замена за мајчино млеко, саветовању у вези дојења, вештини подршке мајкама.
- Организовати у здравственим установама састанке и дискусије на тему дојења како би се размотрили кораци у циљу повећања процента мајки које доје.
- Омогућити породици едукацију о значају дојења и укључити и остале чланове породице који су блиски мајци (баке и остале особе које могу утицати на мајку).
- Подстицати сва породилишта да воде евиденцију о томе да ли је отпочето дојење у првом сату живота бебе и да то укључе у показатеље добре праксе здравствене заштите мајке и детета.
- Обезбедити смештај мајке и новорођенчета у истој соби заједно 24 сата дневно у свим породилиштима.
- Научити мајке како да доје како би на време уочиле и препознале, а на тај начин и превенирале, потешкоће које могу да настану – у породилишту, током патронажних посета, од мајки са позитивним искуством.
- Обезбеди практичну подршку мајкама које доје: око храњења бебе, помоћ око старије деце или помоћ око кућних послова.
- Организовати школе за труднице, групе за подршку или друге сличне групе подршке мајкама.
Пар речи о дојењу…
„Беба милионера која се храни вештачким млеком има лошију исхрану од бебе из најсиромашније породице коју доји њена мајка!“
„Замислите откривање новог начина исхране који обезбеђује беби хранљив и задовољавајући оброк, истовремено испуњавајући све дневне потребе за витаминима. Такође, редовне дозе би заштитиле новорођенче од болести и инфекција и ојачале везу између мајке и одојчета. Храна би била доступна било где, у количинама које су тачно потребне, и не би захтевала било какво паковање, чување, освежавање или припрему. Мајка која користи нови систем исхране била би привремено заштићена од непланиране трудноће, а ризик од обољевања од рака био би смањен. Замислите цену коју би творци ове хране тражили.“
Документ BFHI (Baby Friendly Hospital Initiative), децембар 1991.
Десет корака до успешног дојења
Повезаност Миленијумских циљева развоја до 2015. године са дојењем
ЛИНКОВИ:
World Breastfeeding Week
http://worldbreastfeedingweek.org/
World Breastfeeding Week
Постер на српском
http://worldbreastfeedingweek.org/pdf/wbw2014-poster-srb.pdf
Baby-Friendly Hospital Initiative
http://www.who.int/nutrition/topics/bfhi/en/
http://www.unicef.org/programme/breastfeeding/baby.htm
Поводом обележавања Светске недеље дојења, 2014. године,
Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић – Батут“, Центар за промоцију здравља, и мрежа Института / Завода за јавно здравље Републике Србије, уз подршку Министарства здравља Републике Србије, расписали су
Ликовни и Литерарни
КОНКУРС
за децу ПРЕДШКОЛСКИХ установа и ученике ОСНОВНИХ школа
на ТЕМУ:
„Дојење – Победнички Поен за Живот„
Радове слати до петка, 26. септембра 2014. године:
Завод за јавно здравље
Светска недеља дојења, 2014
Војвођанска 47
25000 Сомбор
или на Е-mail: vaspitanje@zzjzsombor.org
На полеђини, или у доњем десном углу рада, написати:
за децу ПРЕДШКОЛСКИХ установа:
Име и презиме, број навршених година живота
Назив предшколске установе, Објекат, Место
Васпитач
за ученике ОСНОВНИХ ШКОЛА:
Име и презиме, Разред, Одељење, Број навршених година живота
Школа, Место
Учитељ/ Наставник
Формат папира за ликовне радове максимално до 35×50 цм.
Светска недеља дојења је глобална кампања која се одржава у око 150 земаља света. Њен циљ је информисање о значају и предностима дојења, обезбеђење подршке дојењу, а тиме и унапређење и заштита здравља мајке и детета.
Званични датум обележавања Светске недеље дојења на глобалном нивоу је од 1. до 7. августа, али се државама, организацијама и институцијама предлаже да за обележавање и активности поводом Светске недеље дојења изаберу најприкладније догађаје или датуме у њиховим земљама. У нашој земљи, као и у многим другим земљама, за датум обележавања Светске недеље дојења изабрана је 40. недеља у години, због тога што трудноћа траје четрдесет недеља.
http://worldbreastfeedingweek.org/