Svetska nedelja dojenja obeležava se od 1-7 avgusta 2014, godine, a u Republici Srbiji od 29. septembra – 5 oktobra 2014. godine.

Svetska nedelja dojenja se svake godine obeležava od 1. do 7. avgusta u više od 150 zemalja sveta. Svetska alijansa za podršku dojenju (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) inicirala je pokretanje ove kampanje kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju, a svake godine akcenat je na različitim temama od značaja za dojenje.
U našoj zemlji, kao i u mnogim drugim zemljama, za datum obeležavanja Svetske nedelje dojenja izabrana je 40. nedelja u godini, zato što trudnoća traje četrdeset nedelja. Ove godine po dvadeseti put Svetska nedelja dojenja na nacionalnom i lokalnom nivou u Republici Srbiji obeležiće se od 29. septembra do 5. oktobra.
Tema ovogodišnje kampanje izabrana je u skladu sa Milenijumskim ciljevima razvoja „Dojenje – pobednički poen za život” sa ciljem da skrene pažnju javnosti na značaj pružanja podrške majkama da obezbede detetu ishranu dojenjem, što u kriznim i vanrednim situacijama može spasiti život deteta, a često i majke. Kampanja je i prilika da se ukaže na prednost isključivog dojenja u prvih šest meseci života odojčeta kao i na značaj nastavka dojenja uz dopunsku ishranu do kraja druge godine starosti deteta.
Ciljevi Svetske nedelje dojenja 2014. godine:
- Informisanje o Milenijumskim ciljevima koji su usmereni na važnost dojenja za novorođenčad i odojčad i pravilnu ishranu male dece.
- Prikazivanje napretka koji je postignut do sada i ključnih nedostataka u poboljšanju stope dojenja.
- Skretanje pažnje na važnost povećanja aktivnosti usmerenih na zaštitu, promociju i podršku dojenju kao ključne intervencije u okviru Milenijumskih ciljeva razvoja do 2015. godine
- Podsticanje interesovanja među mladim ljudima oba pola da uvide značaj dojenja u savremenom svetu.
Predlog aktivnosti za Svetsku nedelju dojenja 2014. godine:
- Aktivno učestvovati u profesionalnim i društvenim akcijama podrške za uvođenje inicijative „Bolnice prijatelji beba” u svaku zdravstvenu ustanovu.
- Zalagati se za zakone koji sadrže odredbe Međunarodnog kodeksa marketinga zamena za majčino mleko i relevantnih rezolucija Svetske zdravstvene organizacije.
- Pratiti i oceniti poštovanje/kršenje Kodeksa putem monitoringa u zdravstvenim ustanovama, apotekama, supermarketima, časopisima i drugim štampanim medijima, veb stranicama, TV i radio stanicama – zdravstveni radnici, potrošači i grupe za ljudska prava, grupe za podršku dojenju.
- Organizovati konkurse i izložbe dečjih literarnih i likovnih radova „Dojenje – pobednički poen za život”.
- Prezentovati informativni i edukativni materijal na javnim manifestacijama, stručnim skupovima, putem medija.
- Uključiti u programe edukacije zdravstvenih radnika i informacije o dojenju i inicijativi „Bolnice prijatelji beba” – uključujući teme o značaju dojenja, kodeksu marketinga zamena za majčino mleko, savetovanju u vezi dojenja, veštini podrške majkama.
- Organizovati u zdravstvenim ustanovama sastanke i diskusije na temu dojenja kako bi se razmotrili koraci u cilju povećanja procenta majki koje doje.
- Omogućiti porodici edukaciju o značaju dojenja i uključiti i ostale članove porodice koji su bliski majci (bake i ostale osobe koje mogu uticati na majku).
- Podsticati sva porodilišta da vode evidenciju o tome da li je otpočeto dojenje u prvom satu života bebe i da to uključe u pokazatelje dobre prakse zdravstvene zaštite majke i deteta.
- Obezbediti smeštaj majke i novorođenčeta u istoj sobi zajedno 24 sata dnevno u svim porodilištima.
- Naučiti majke kako da doje kako bi na vreme uočile i prepoznale, a na taj način i prevenirale, poteškoće koje mogu da nastanu – u porodilištu, tokom patronažnih poseta, od majki sa pozitivnim iskustvom.
- Obezbedi praktičnu podršku majkama koje doje: oko hranjenja bebe, pomoć oko starije dece ili pomoć oko kućnih poslova.
- Organizovati škole za trudnice, grupe za podršku ili druge slične grupe podrške majkama.
Par reči o dojenju…
„Beba milionera koja se hrani veštačkim mlekom ima lošiju ishranu od bebe iz najsiromašnije porodice koju doji njena majka!“
„Zamislite otkrivanje novog načina ishrane koji obezbeđuje bebi hranljiv i zadovoljavajući obrok, istovremeno ispunjavajući sve dnevne potrebe za vitaminima. Takođe, redovne doze bi zaštitile novorođenče od bolesti i infekcija i ojačale vezu između majke i odojčeta. Hrana bi bila dostupna bilo gde, u količinama koje su tačno potrebne, i ne bi zahtevala bilo kakvo pakovanje, čuvanje, osvežavanje ili pripremu. Majka koja koristi novi sistem ishrane bila bi privremeno zaštićena od neplanirane trudnoće, a rizik od oboljevanja od raka bio bi smanjen. Zamislite cenu koju bi tvorci ove hrane tražili.“
Dokument BFHI (Baby Friendly Hospital Initiative), decembar 1991.
Deset koraka do uspešnog dojenja
Povezanost Milenijumskih ciljeva razvoja do 2015. godine sa dojenjem
LINKOVI:
World Breastfeeding Week
http://worldbreastfeedingweek.org/
World Breastfeeding Week
Poster na srpskom
http://worldbreastfeedingweek.org/pdf/wbw2014-poster-srb.pdf
Baby-Friendly Hospital Initiative
http://www.who.int/nutrition/topics/bfhi/en/
http://www.unicef.org/programme/breastfeeding/baby.htm
Povodom obeležavanja Svetske nedelje dojenja, 2014. godine,
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović – Batut“, Centar za promociju zdravlja, i mreža Instituta / Zavoda za javno zdravlje Republike Srbije, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, raspisali su
Likovni i Literarni
KONKURS

za decu PREDŠKOLSKIH ustanova i učenike OSNOVNIH škola
na TEMU:
“Dojenje – Pobednički Poen za Život“
Radove slati do petka, 26. septembra 2014. godine:
Zavod za javno zdravlje
Svetska nedelja dojenja, 2014
Vojvođanska 47
25000 Sombor
ili na E-mail: vaspitanje@zzjzsombor.org
Na poleđini, ili u donjem desnom uglu rada, napisati:
za decu PREDŠKOLSKIH ustanova:
Ime i prezime, broj navršenih godina života
Naziv predškolske ustanove, Objekat, Mesto
Vaspitač
za učenike OSNOVNIH ŠKOLA:
Ime i prezime, Razred, Odeljenje, Broj navršenih godina života
Škola, Mesto
Učitelj/ Nastavnik
Format papira za likovne radove maksimalno do 35×50 cm.
Svetska nedelja dojenja je globalna kampanja koja se održava u oko 150 zemalja sveta. Njen cilj je informisanje o značaju i prednostima dojenja, obezbeđenje podrške dojenju, a time i unapređenje i zaštita zdravlja majke i deteta.
Zvanični datum obeležavanja Svetske nedelje dojenja na globalnom nivou je od 1. do 7. avgusta, ali se državama, organizacijama i institucijama predlaže da za obeležavanje i aktivnosti povodom Svetske nedelje dojenja izaberu najprikladnije događaje ili datume u njihovim zemljama. U našoj zemlji, kao i u mnogim drugim zemljama, za datum obeležavanja Svetske nedelje dojenja izabrana je 40. nedelja u godini, zbog toga što trudnoća traje četrdeset nedelja.
http://worldbreastfeedingweek.org/