Vlada Republike Srbije je donela Odluku o proglašenju bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-COV-2 zaraznom bolešću(“Sl. glasnik RS”, br. 23/2020 od 10. marta 2020. godine) .

Odlukom je propisano da se proglašava bolest COVID-19 izazvane virusom SARS-COV-2 zaraznom bolešću čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Srbiju i da se radi sprečavanja pojave, širenja i suzbijanja zarazne bolesti COVID-19 i zaštite stanovništva od te bolesti, primenjivaće se mere propisane Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, Zakonom o javnom zdravlju, kao i druge mere koje priroda te bolesti nalaže u skladu sa epidemiološkom situacijom.

Mere za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti predstavljaju skup svih aktivnosti koje planiraju, organizuju i sprovode organi Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinica lokalne samouprave, privredni subjekti i pravna lica, instituti i zavodi za javno zdravlje i druge zdravstvene ustanove, zdravstveni radnici i zdravstveni saradnici i fizička lica u cilju zaštite stanovništva od zaraznih bolesti.

Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti u čl.7 propisano je da u slučaju proglašenja epidemije , odnosno proglašenju bolesti zaraznom ,Zavodi za javno zdravlje, odnosno instituti za javno zdravlje,sprovode i koordiniraju epidemiološki nadzor , u saradnji sa zdravstvenim ustanovama, privatnom praksom i drugim pravnim licima koja obavljaju i zdravstvenu delatnost.

U skladu sa gore navedenim Zavod za javno zdravlje Sombor izdalo je Instrukcije za javne ustanove koje se primenjuju radi sprećavanja širenja infekcije izazvane SARS-CoV-2 zaraznom bolešću preporučujemo sledeće mere:

  1. Svakodnevno provetravanje i održavanje higijene prostora i opreme u kome borave korisnici i zaposleni.

  2. Redovna dezinfekcija podova radnih prostorija i hodnika.

  3. Prebrisavanje brava dezinfekcionim sredstvima

  4. Redovno pražnjenje otpada.

  5. Redovno snabdevanje tečnim sapunom toaleta i trpezarije

  6. Uvesti odgovarajuće mere kontrole redovnog pranja ruku svih zaposlenih u skladu sa mogućnostima i prirodom posla

  7. Pojačati kontrolu dodirivanja očiju, nosa i usta neopranim rukama

  8. Ne razmenjivati hranu i ne koristiti iste čaše i flašice za vodu

  9. Upotrebljene papirne maramice i ubruse odmah odložiti u korpu za otpadke,a ruke oprati ili dezinfikovati

  10. Održati edukativne sastanke posvećene održavanju lične higijene i neposrednog okruženja,kao i značaju pridržavanja svih preventivnih mera u cilju sprečavanja i širenja infekcije

  11. Treba da se odloži okupljanje većeg broja ljudi

Centar za kontrolu i prevenciju bolesti

ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVLJE